Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Aškenazy Ludvík (1921-1986)

Ludvík Aškenazy (1921-1986)

Prozaik, dramatik, reportér, publicista a scénárista, pocházel z Českého Těšína, studoval a žil v Polsku a v Sovětském svazu (ve Stanislavi a Lvově), za druhé světové války bojoval v Rudé armádě a v Československém armádním sboru. Po osvobození pracoval jako spisovatel a redaktor v pražském rozhlase a v roce 1968 odešel do SRN, kde později zemřel.

Žurnalistickou zkušenost uplatnil v prózách zachycujících s osobitým lyrismem dětský svět „Dětské etudy“, „Ukradený měsíc“(moderní pohádky), „Putování za švestkovou vůní“, „Malá vánoční povídka“, „Milenci z bedny“. Psal drobné poetické texty „Černá bedýnka“, „Psí život“, „Vajíčko“(protiválečné povídky), reportážní črty „Indiánské léto“, rozhlasové a filmové scénáře „Májové hvězdy“, „Křik“ a divadelní hry „Host“, „Rasputin“, „Pašije pro Andělku“(drama), „Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem“. 

„Ukradený měsíc“ - Dva uličníci Filip a Vavřinec z vesnice Zelená Kupka chytili večer při chytání ryb do sítě koupající se Měsíc. Zavřeli ho do jeskyně a chtěli tam vybírat vstupné jako v biografu. Když Měsíc zmizel z oblohy, na celém světě nastalo velké pozdvižení. Rybáři postrádali příliv a odliv, rusky profesor Karpenko, který připravoval vystřelení rakety na Měsíc, neměl najednou kam letět. Měsíc zmizel i z obrazů ve vídeňské galerii, i při představení Rusalky zmizela kulisa Měsíce. Když chlapci poznali, co způsobili, šli se po několika dnech podívat do jeskyně. Kámen, kterým uzavřeli vchod, nemohli odvalit. Chodili se dívat na Měsíc každý den a zdál se jim stále menší. Praktický Filip mu nabídl jídlo, citlivý Vavřinec ho lituje. Měsíci se stýská po obloze, po lidech, kterým by chtěl svítit. Jednou přišli k jeskyni a uvnitř byla úplná tma. Mysleli, že už tam Měsíc není, ale ozval se jeho hlas. Zlobil se, že nevědí nic o měsíčních fázích, protože v den, kdy se o tom ve škole vykládalo, byli na rybách. Nejvíce postrádala Měsíc dívka Anděla, neboť se vždy za úplňku scházela se svým milým Františkem, který byl ze sousední vesnice. V den úplňku se vydává za úplné temnoty po lesní cestě a nachází v jeskyni Měsíc. Pomůže mu dostat se opět na oblohu.

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.002 sekund
© 2000-2006