Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Hofman Ota (1928)

Ota Hofman (1928)

Autor literatury pro mládež a filmový scénárista. K jeho nejznámějším dílům patří pohádky: „Pohádka o staré tramvaji“, „Klaun Ferdinand a raketa“, „Cesta na planetu Mikymauz“, „Hodina modrých slonů“, „Pan Tau a tisíc zázraků“, „Lucie a zázraky“. K nejznámějším příběhům pro mládež patří: „Králíci ve vysoké trávě“, „Útěk“, „Červená kůlna“, „Odysseus a hvězdy“.

„Útěk“ – Malý chlapec Saša Tichý, žák III.B, s několika staršími chlapci kouřil ve staré kůlně za městem. Kůlna v noci shořela. Když se Saša dovídá, že jeho kamaráda vyslýchala policie, propadne zmatku a strachu, co by ho čekalo doma od přísného tatínka a rozhodne se utéci z domova. Hledá úkryt v zahrádkářské kolonii, kde má jeho dědeček zahradní domek. Tam se již ukrývá skutečný pachatel požáru. Saša pozná, že kůlnu zapálil neznámý. JE to starší chlapec. Obává se, že by Saša na něho přivedl policii, a proto se rozhodne vzít ho s sebou s tím, že se ho zbaví později, až bude vhodná příležitost. Saša mu vyká, říká mu pane. Ukradnou nákladní auto s pískem, jedou neznámo kam. Policejní hlídka je mine. Když Saša usne, chce neznámý odejít, ale Saša se probudí a běží za ním. Chlapec, který si říká Fangio podle automobilového závodníka, se chce Saši zbavit. Ale Saša se bojí sám v lese a stále se drží poblíž. Skrývají se v lesním srubu, který chlapec násilně otevřel. Saša se rozhodne nechat u chaty svou aktovku, doufá, že ho podle ní někdo najde. Fangio to zjistí a Sašu zbije. Fangio je uprchlík z dětského domova. Ačkoli se zajímá o motory a techniku, v domově rozhodli, že se bude učit kominíkem. Chlapec doufá, že až půjde na vojnu, dostane se k autům, k tankům, či k letectvu. Oba chlapci zpočátku hlídají jeden druhého, na útěku se však mezi nimi vytvoří jakési přátelství. Starší chlapec se jmenuje Rudla. Mohl by sice Sašu opustit v lese, ale ví, že by Saša umřel strachy, a proto ho bere s sebou na další nesmyslnou cestu. Je listopad, v lese je mokro a zima, Saša je promočený a nemocný, stále se však drží Rudly. Když Saša už nemůže dál, Rudla se rozhodne, že útěk vzdá a pomůže Sašovi domů. Saša mu nabízí, že může být u nich doma, že mají v pokoji volný gauč. Stopnou auto a Rudla doprovází Sašu do nemocnice. Čeká, že pro něho přijede policie, ale ti se starají jen o Sašu, kterého hledali po lese. Rudly si nikdo nevšímá, nikdo ho nepřišel zatknout. Je tím nakonec trochu zklamán a má pocit ještě větší osamělosti a nezájmu ostatních lidí o svou osobu. 

Novela Útěk byla zfilmována. Příběh desetiletého a šestnáctiletého chlapce, které svede dohromady náhoda, je psychologickým pohledem do jejich povah. Oba na útěku trpí opuštěností a i když zpočátku jsou k sobě až nepřátelští, každý má jiný cíl, nakonec porozumějí jeden druhému a navzájem si pomáhají. Autor má zvláštní, takřka telegrafický styl psaní. Vyjadřuje se v krátkých, často v jednočlenných větách. Časté jsou vnitřní monology (zachycení proudu myšlenek) obou chlapců.

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.004 sekund
© 2000-2006