Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Voskovec Jiří (1905-1981)

Jiří Voskovec (1905-1981)

Herec a spisovatel. Po středoškolských studiích v Praze a Dijonu až do roku 1949 tvoří s Janem Werichem. Po odchodu do USA se věnuje herecké práci v divadle a ve filmu a je autorem vzpomínek na Osvobozené divadlo a knihy „Klobouk ve křoví“, která je antologií písňových textů.

Spolu s Janem Werichem založili autorské Osvobozené divadlo, jehož byli hereckými protagonisty a s hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem tvůrci repertoáru. S Janem Werichem je autorem těchto her „Vest Pocket Revue“, „Smoking Revue“, „Kostky jsou vrženy“, „Fata Morgána“, „Don Juan“, „Vždy s úsměvem“, „Panoptikum“, „Panoráma“, „Gorila ex machina“, „Premiéra Skafandr“, „Líčení se odročuje“, „Sever proti Jihu“, „Golem“, „Caesar“, „Robin Zbojník“, „Svět za mřížemi“, „Osel a stín“, „Slaměný klobouk“, „Kat a blázen“, „Balada z hadrů“, „Nebe na zemi“, „Rub a líc“, „Těžká Barbora“, „Pěst na oko“.

Po válce adaptovali americký muzikál Divotvorný hrnec. Společně vytvořili filmy „Pudr a benzín“, „Hej rup“, „Peníze nebo život“ a „Svět patří nám“.

 

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.003 sekund
© 2000-2006