Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Karolina Světlá ( 1830 – 1899 )

Karolina Světlá ( 1830 – 1899 )

Vlastním jménem Johanka Rottová, pochází z bohaté měšťanské rodiny z Prahy. Spolu se sestrou Sofií Podlipenskou se bouří proti rodinné výchově. Citový vztah k Nerudovi. Později se vdala za profesora Petra Mužáka. Po manželské krizi, smrti dítěte a velmi těžké oční chorobě odjela do Světlé v Podještědí. Toto prostředí ji tak nadchlo, že odtud převzala příjmení Světlá. Bojovala za emancipaci žen, hrdinkami jejich děl jsou ženy, které se obětují pro své okolí, svou lásku a morální povinnost. Její romány se označují za Ještědské romány:

„Frantina“ – příběh rozumné dívky, která se stala rychtářkou, rychtář však zemřel, poté se setkává s přítelem z dětství Apolénem, který se vydává za bohatého dřevaře. Zamiluje se do něho. Den před svatbou se Frantina dozvídá, že on je velitelem lupičské bandy. Nikomu nic neřekne, odchází na místo setkání s Apolénem. Domů se vrátila jako vyměněná a bez Apoléna. Nikdo se nedozvěděl její tajemství. A když umírá, chce být pohřbena v jeskyni, kde si v mládí s Apolénem hrávala. Tam probodla Apoléna nožem, který ji kdysi dal. Potom žila jen proto, aby svými dobrými skutky, čím se loupežníci na nevinném lidu provinili.

„Kantůrčice“ – opravdová venkovská dívka Enefa Podhajská, výborná švadlena, žiej se svým bratrem  a pradědečkem. Všemu rozumí bylinkám, nemocem, pomáhá proto "kantůrčice" (velké množství lidských pověr)

„Kříž u potoka“ – základem je příběh rodiny Potockých, který je zatížen kletbou, která žena se do této rodiny vdá, i když z lásky za čas se jí manželství začne rozpadat. Do této rodiny se vdá Eva, i když tuto kletbu zná. Nějaký čas je se svým mužem šťastná a spokojená. Po čase se kletba začne vyplňovat. Štěpán začíná chodit do hospody, týrá ji, je jí nevěrný. Eva je nešťastná, ponižuje a obětuje svoje štěstí, (lásku ji nabízí Ambrož, bratr Štěpána ), jde prosit Mařenku, klečí před ní, prosí, ale ona se jí vysměje a Eva pokořeně odchází. Štěpán, který vše slyšel a viděl, odchází za ní a prosí o odpuštění. Kletba je z rodu sňata.

„Vesnický román“ - příběh nešťastného manželství uzavřeného z vděčnosti. Antoš Jírovec si bere z vděčnosti rychtářku, která je starší a pomůže mu. Na statek přichází mravně čistá dívka Sylva, do které se zamiluje. Rychtářka žárlí i na jeho lásku k dětem, dokonce když onemocní děti neštovicemi opouští je. Ošetřuje je Sylva. Rychtářka Antoše proklíná, umírá, Sylva se zříká jeho lásky a odchází.

 

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.005 sekund
© 2000-2006