Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Stašek Antal (1843 - 1931)

Antal Stašek (1843 - 1931)

Vlastním jménem Antonín Zeman - otec Ivana Olbrachta. Pocházel ze starobylé selské rodiny. Byl advokátem v Semilech. Hlavně čerpá z Podkrkonoší.

„Blouznivci našich hor“ - Je to cyklus povídek z Podkrkonoší. Lidé hledají zapomnění a východisko z nouze a bídy ve spivitionu. Zapomínají na svá každodenní trápení (postavy jsou stejné-jsou to členové jednoho spiritistického kroužku. V jedné povídce jsou hlavní, v druhé se třeba jen mihnou).

„V temných vírech“ - Odehrává se v průmyslovém městečku v Podkrkonoší, liší osudy dělníků, jejich vztah k inteligenci, přeměnu zemědělců v dělníky, jejich stávku (vlastně Stavovská stávka, kdy továrník Liebig nechal střílet do dělnictva - 1870).

„O ševci Matoušovi a jeho přátelích“ - Líčí osudy českého podkrkonoší v letech 1847 - 1851. Hlavní postavou je Matouš Štěpánek, přemýšlivý venkovan, který s nadšením, ale i zklamáním prožívá veřejné události těchto let. Málem doplatí na svou snahu přispět na pomoc bojující Praze( vede do Prahy ozbrojené venkovany, garda však byla rozprášena vojáky, Matouš zraněn a musel se skrývat). Později pobuřuje dělníky v továrně, aby se vzbouřili, nepodlehne ani po zklamání v osobním životě a dále bojuje proti utlačovatelům - rozvíjejícím se kapitalismu. Stává se z něho uvědomělý prolrtář. Přítel ho seznamuje s komunistickým manifestem. Aby unikl stálému vězení a pronásledování, prchá před policií za hranice.

Jako jeden z prvních pochopil Antal Stašek význam VŘSR a pochopil, že je nutná změna společenského řádu. 

   

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.004 sekund
© 2000-2006