Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Schiller Friedrich (1759-1805)

Friedrich Schiller (1759-1805)

Německý básník, živil se horečnou literární a překladatelskou činností. V prvním období své tvorby stojí pod vlivem hnutí „Sturm und Drang“ (Bouře a vzdor) Toto hnutí zdůrazňovalo naprostou svobodu jednotlivce a bylo protikladem feudálního zřízení a přílišného vlivu náboženství. Zabýval se dramatickou tvorbou a poezií, jeho mládí poznamenal pobyt na vojenské škole, jejíž přísnou disciplínu a vojenský dril. Proto v celé své tvorbě vystupuje proti útlaku, pokrytectví a za svobodu. V posledních letech svého života žil ve Výmaru a zde je také pochován. Schiller je autor řady dramat, z nichž je nejznámější „Loupežníci“, „Úklady a láska“, „Don Carlos“ a „Panna Orleánská“. Druhé Schillerovo období je ve znamení německé klasiky, usilující o dosažení duchovní svobody a humanistické kultury.

„Loupežníci“ - Hlavní postavou je Karel Moor, který je kvůli intrikám svého bratra vyhnán z domova a stane se loupežníkem. Je to rozporuplná postava - uvědomuje si, že jedná špatně, ale cesta zpátky pro něj už neexistuje. Nakonec se dává zatknout, aby umožnil chudákovi získat odměnu.

Z jeho básnického díla je známá „Óda na radost“, která je součástí 9. symfonie Ludvíka van Beethovena a je hymnou Evropské unie.

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.004 sekund
© 2000-2006