Úvodní strana
Literatura ->
:: Seznam všech literárních autorů v databázi ( celkem:223)
Zobrazit vše A   B   C   Č   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Š   T   U   V   W   Z  
Puškin Alexandr Sergejevič (1799-1837)

Alexandr Sergejevič Puškin (1799-1837)

Básník, prozaik, dramatik. Pocházel ze staré šlechtické rodiny, zajímal se o politické změny v Evropě a studoval na Lyceu. Po studiích pracuje na ministerstvu zahraničí. Protože vystupoval proti carskému absolutismu a sympatizoval s Děkabristy musel žít pod policejním dohledem a teprve roku 1827 se mohl vrátit do Petrohradu. Nakonec zahynul ve 38 letech ve vyprovokovaném souboji.

„Evžen Oněgin“ - veršovaný román Oněgin je typem tzv. zbytečného člověka. Přestože je velice bohatý, vzdělaný, nevěnuje své schopnosti společnosti, ale svůj život prožívá na zábavách, lenošením a nakonec pociťuje nudu a znechucení. Jeho přítel Lenský ho pozve na návštěvu ke statkářce Lerinové a ta má dvě dcery – Taťánu a Olgu. Olga je snoubenkou Lenského a Taťána se zamiluje do Oněgina. Po dlouhém váhání napíše milostný dopis Oněginovi, který ji však odmítne. Oněgin začne koketovat s Olgou a Lenský ho vyzve na souboj. V souboji Oněgin Lenského zastřelí. Oněgin odjíždí do ciziny. Taťána se provdá za staršího generála Grevina. Oněgin se setká s Taťánou po svém návratu z ciziny v Petrohradě, zamiluje se do ní. Taťána ho však odmítne, protože ho sice má ještě ráda, ale chce zůstat věrná svému muži. Dílo bylo zhudebněno Petrem Ilievičem Čajkovským. 

Další díla: lyrickoepické skladby „Kavkazský zajatec“, „Bachčisarajská fontána“, povídky „Kapitánská dcerka“, „Piková dáma“ „Bělkinovy povídky“, a historické drama „Boris Godunov“.

Puškin svými díly spojuje romantické a realistické prvky např. vylíčení života na Ruském venkově.

 

  ::  Menu
:: Nahoru «
  ::  Vyhledávání
Vyberte oblast pro hledání
Vyber typ vyhledávání
Přesné ( výchozí )
S použitím náhodnosti znaku


Stránka byla načtena za: 0.002 sekund
© 2000-2006